Szkoła Medyczna Info Stomia

Zobacz także...

 

Stomia

W wielu przypadkach chorób jelita konieczny jest zabieg chirurgiczny. Chore jelito jest usuwane, a pozostałą zdrową część jelita wyciąga się na zewnątrz przez ścianę brzucha. Jeśli wykonano operację na jelicie cienkim i wyprowadzono przez ścianę brzucha jelito cienkie, to jest to ileostomia ( umiejscowiona po prawej stronie brzucha, poniżej pępka). Jeśli wykonano operację na jelicie grubym to jest to kolostomia, a jej wyprowadzenie jest umiejscowione po lewej stronie brzucha, poniżej pępka. Po operacji wyłonienia stomii nie ma możliwości kontroli wydalania stolca. U wylotu stomii nie ma mięśni zwierających takich jak w odbycie. Tak więc w miarę powstawania stolca jest on usuwany niezależnie od woli pacjenta przez stomię ( przetokę jelitową ). Treść jelitowa wydalana jest przez stomię do specjalnych worków stomijnych – przeważnie 1 lub 2 razy dziennie.

Pielęgnacja stomii

Skóra wokół stomii narażona jest na kontakt z treścią jelitową i dlatego wymaga szczególnej dbałości. Przy każdej zmianie worka należy umyć skórę wokół stomii wodą z dodatkiem mydła o pH skóry. Należy pamiętać, że częste stosowanie mydła wysusza skórę. Umyta skóra musi być dokładnie osuszona - to warunek skutecznego przylepienia nowego przylepca. Na opakowaniu worków do stomii jest umieszczona instrukcja zakładania. 
Podstawową potrzebą pacjentów z wyłonioną stomią jest poczucie bezpieczeństwa, że wydaliny nie wydostaną się na skórę, a więc najważniejsza jest szczelność worków, ponadto ich elastyczność i ograniczenie zapachu wydalin.
By dopasować przylepiec do stomii musi on być odpowiednio przycięty. Każda płytka ma początkowy otwór ( 1 centymetr), co ułatwia wprowadzenie nożyczek. Celem jest idealne dopasowanie płytki do kształtu i wielkości stomii, co zapobiegnie uszkodzeniom skóry. Producenci sprzętu oferują specjalne miarki ułatwiające precyzyjne ustalenie średnicy i kształtu otworu w płytce. Czynność wycinania jest łatwiejsza, gdy używa się zakrzywionych nożyczek. Po wycięciu otworu usuwamy folię ochronną z przylepca i przyklejamy go na skórze tak, aby szczelnie do niej przylegał wokół stomii.
Dociskamy przylepiec do skóry palcami zaczynając od dołu i wygładzając go ruchem kolistym ku górze.
Zdejmowanie sprzętu jednoczęściowego jest bardzo proste, chwytamy za wystający fragment przylepca i delikatnie odklejamy go ze skóry. Drugą ręką przytrzymujemy skórę wokół stomii. Worek ściągamy ku dołowi.
Zużyty worek (zamknięty, zawinięty) wyrzucamy do pojemnika na odpady komunalne. Nie wolno wyrzucać worka do sedesu, gdyż spowodujemy niedrożność kanalizacji. 
Jeżeli zastosowany worek jest typu worka otwartego to możemy go opróżniać kilkakrotnie nie odklejając od skóry. Otwieramy dolne zamknięcie worka, opróżniamy go nad sedesem, zamykamy, czyścimy końcówkę zamknięcia i zawijamy pod osłonkę, tak jak na zdjęciach poniżej.

Akcesoria do sprzętu stomijnego

Producenci sprzętu stomijnego opracowują dla osób z wyłonioną stomią przystępne poradniki, oferują pomoc w dopasowaniu sprzętu, udzielają porad, informują o nowościach, finansują szkolenia i treningi samoobsługi prowadzone przez doświadczone pielęgniarki stomijne, a także gdy pacjent ma utrudniony dostęp do sklepu medycznego, zamówiony sprzęt dostarczają do jego domu. 
Na rynku są dostępne są różnorodne preparaty pielęgnacyjne i akcesoria dla stomików, a wśród nich pasty gojąco-uszczelniające, puder stomijny, płytki gojąco-uszczelniające, preparaty do zmywania i ochrony skóry, neutralizatory zapachów, paski do dodatkowego mocowania płytki stomijnej, zatyczki, zestawy do irygacji dla osób z kolostomią, worki do nocnej zbiórki moczu dla pacjentów z urostomią.
Wymienione akcesoria są bardzo przydatne w prawidłowym stosowaniu sprzętu stomijnego i w zapobieganiu powikłaniom a niekiedy stosowanie preparatów uszczelniająco-gojących jest nieodzowne 
Pacjenci z wyłonioną stomią są podopiecznymi specjalistycznych poradni chirurgicznych w których pracują pielęgniarki stomijne. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony stomii należy zawsze kontaktować się z lekarzem i pielęgniarką stomijną.

 

Sprawdź także nasz kurs dotyczący pielęgnacji osób z wyłonioną stomią

 


Wszystkie treści, zdjęcia oraz grafiki zamieszczone na stronie Polskiej Szkoły Opiekunów Medycznych, chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystanie, jest zabronione bez zgody administratora serwisu.