Szkoła Medyczna Info Łazienka

Zobacz także...

 

Łazienka

Łazienka

Przy planowaniu wyposażenia w łazience, szczególnie usytuowania sedesu i umywalki należy wziąć pod uwagę, że będzie z nich korzystać osoba siedząca na wózku czy krześle sanitarnym. Ważne są nie tylko wysokość i odległości (dostęp) ale także skręt wózka inwalidzkiego oraz przestrzeń jaka jest niezbędna do użycia innego mobilnego sprzętu wspomagającego i pomocniczego.
Przede wszystkim ustalmy jakiej przestrzeni w łazience potrzebuje wózek do wykonania pełnego obrotu (wokół własnej osi), co umożliwi obsługę lub samoobsługę osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim lub krześle sanitarnym. Tak zaplanowana przestrzeń jest optymalna dla wszystkich użytkowników, pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Usytuowanie prysznica w bezpośrednim sąsiedztwie sedesu umożliwia podmycie się bezpośrednio po czynności wydalania bez konieczności wstawania czy przemieszczania się. Dla osób niepełnosprawnych ruchowo z ciężkim nietrzymaniem moczu i stolca, niezwykle istotna jest możliwość połączenia podmycia się (myjką prysznicową) z jednoczesnym siedzeniem na sedesie. Wąż prysznicowy powinien być odpowiednio długi, by można skorzystać z myjki prysznicowej z obu stron. Jest to także bardzo ważne dla opiekunów, gdyż nie muszą wykonywać higieny osobistej tych osób w łóżku.
Adaptowanie łazienki do potrzeb osobistych tych chorych wyklucza montowanie kabin prysznicowych i brodzików. Wystarczy odpowiedni spad w posadzce, nie większy niż 1 cm na 50 centymetrach długości posadzki, kierujący wodę do spływu i kotara z nieprzemakalnego tworzywa, zapobiegająca rozpryskowi wody i utrzymująca ciepło wokół myjącego się pacjenta.

Toaleta

Przestrzeń w toalecie jest niezwykle ważna gdyż decyduje, czy osoba przemieszczająca się na wózku bądź przy balkoniku będzie mogła samodzielnie korzystać z toalety i zaspokoić swoją potrzebę intymności przy czynnościach fizjologicznych. Jak również decyduje o wysiłku jaki opiekun będzie musiał ponieść by jego podopieczny miał zaspokojoną potrzebę wydalania i higieny osobistej, a także czy potrzeby te będą zaspakajane w łóżku czy w toalecie i łazience.
Ważna jest też wysokość sedesu umożliwiająca pacjentowi najechanie nad sedes krzesłem sanitarnym lub wysokość równa wysokości wózka inwalidzkiego (60 cm) co umożliwi podopiecznemu przemieszczenie się na sedes przy pomocy podkładki ślizgowej. Wysokość sedesu można podnieść stosując nakładkę sedesową. 
Jak można wykorzystać fakt, że mamy w mieszkaniu odrębną toaletę?
W wielu mieszkaniach toaleta znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Jednak korzystanie z niej przez osobę niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim jest warunkowane odpowiednią szerokością drzwi (90 cm) i jej przestrzenią (co najmniej kwadrat o bokach około 1,5 m). W sytuacji kiedy upośledzenie funkcji ruchu będzie długotrwałe lub stałe można pomieszczenie, w którym była tylko toaleta zamienić w pomieszczenie z prysznicem. Wystarczy zamontować w pobliżu sedesu myjkę prysznicową, ściany wyłożyć glazurą, w podłodze zrobić spad (nie większy niż 1 cm na 50 cm długości posadzki, kierujący wodę z prysznica do dodatkowej kratki ściekowej, nad drzwiami zrobić karnisz do zawieszenia kotary zabezpieczającej drzwi przed rozpryskiem wody z prysznica. W ten sposób z toalety powstanie kabina prysznicowa z sedesem po środku. Osoba przemieszczająca się do toalety na krześle sanitarnym, po najechaniu nad sedes będzie mogła po wypróżnieniu dokładnie umyć się. By uzyskać większą przestrzeń, zbiornik na wodę przy sedesie można wbudować w ścianę. Jeżeli toaleta jest bardzo mała, to ręczniki należy wieszać na drzwiach pod osłaniającą kotarą (z nieprzemakalnego tworzywa). 
Jeżeli z toalety korzysta osoba, poruszająca się z dużym trudem, to należy zamontować w pobliżu toalety uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie z sedesu bądź zastosować nakładkę na sedes podwyższającą jego wysokość i wyposażoną w odchylane uchwyty boczne.

 

 

Sprawdź też nasze szkolenie, które pomoże przygotować przestarzeń do nowej sytuacji związanej z opieką nad osobą niesamodzielną...

 


Wszystkie treści, zdjęcia oraz grafiki zamieszczone na stronie Polskiej Szkoły Opiekunów Medycznych, chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystanie, jest zabronione bez zgody administratora serwisu.