Szkoła Medyczna Info Karmienie przez sondę

Zobacz także...

 

Sonda

Sonda to zgłębnik –założony przeważnie przez nos (niekiedy przez usta). Obecnie na rynku dostępne są zgłębniki tak miękkie (profilaktyka odleżyn błon śluzowych), że do ich wprowadzenia wykorzystuje się usztywniającą je metalową lub plastikową prowadnicę (mandryn), zwykle sprzedawaną razem ze zgłębnikiem. Po wprowadzeniu zgłębnika prowadnicę należy usunąć. Termin przydatności zgłębnika do użycia wynosi ok. 6 tygodni.
Karmienie przez zgłębnik (sondę) i przetoki odżywcze należy do kompetencji pielęgniarek, jednak gdy pacjent przebywa w domu i nie jest możliwe by pielęgniarka kilka razy dziennie przychodziła go karmić to zadanie wykonuje przyuczony przez pielęgniarkę opiekun rodzinny. Opiekun może wykonać karmienie przez sondę jak również wiele niezbędnych czynności pośrednio związanych z karmieniem przez zgłębnik, ale w żadnym przypadku nie może zakładać zgłębnika!

Przygotowanie do zabiegu założenia zgłębnika

Pielęgnowanie pacjenta z założonym zgłębnikiem

Pielęgnacja nosa

Pielęgnacja skóry wokół miejsca umocowania zgłębnika jest niezbędna, by uniknąć podrażnienia i infekcji. Pacjent musi co najmniej raz dziennie (lub kilka razy dziennie, zależnie od potrzeb) przedmuchiwać dziurkę nosa, przez którą założono zgłębnik.

Raz dziennie opiekun powinien zdjąć przylepiec mocujący zgłębnik i postępować według schematu:

Pielęgnacja jamy ustnej

Podawanie pożywienia przez zgłębnik do żołądka lub jelita cienkiego oznacza, że pacjent nie spożywa doustnie posiłku lub otrzymuje je w ograniczonej ilości. Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne, gdyż zapobiega infekcjom.

Należy:

Obserwacja pacjenta w kierunku występowania powikłań żywienia przez zgłębnik, takich jak

Niepokojące objawy należy zgłaszać pielęgniarce w celu weryfikacji położenia końca zgłębnika lub podjęcia decyzji o przerwaniu odżywiania.

 

 

Sprawdź też nasze szkolenie dotyczące karmienia dojelitowego PEG...

 


Wszystkie treści, zdjęcia oraz grafiki zamieszczone na stronie Polskiej Szkoły Opiekunów Medycznych, chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystanie, jest zabronione bez zgody administratora serwisu.